Pismo bralke: najlonke da in najlonke ne

Zanimivo vprašanje, ki ima najbrž več odgovorov, a gotovo obstajajo pravila tudi na tem področju: kdaj nosimo najlon nogavice? Kako je s sandali in salonarji? Kaj pa takrat, ko je zunaj hladno? Danes odgovarjam na prijazno pismo bralke, ki pravi tako:

Pozdravljena, Lorella. Prosim za članek o najlonkah. Velikokrat je videti slavne ženske na slikah, da najlonk sploh več ne nosijo. Poznam tudi ženske, ki salonarje vedno nosijo brez nogavic, skoraj v vsakem vremenu, tudi pozimi, če ni preveč mrzlo. Jaz sem nekako navajena, da, čim je čevelj zaprt, morajo biti prisotne najlonke, ne glede, ali gre za kombinacijo s krilom ali hlačami. Protokol pa verjetno še vedno veleva, da se jih nosi? Toda ali je to nemoderno? Hvala, Anita

Za Anito in vse ostale, ki ste v dvomu, tukaj je moj odgovor.

Začnemo pri protokolu

Res je, še vedno zahteva najlon nogavice in zaprte čevlje, je pa tudi res, da se pravila zelo rahljajo in marsikdaj vidimo žensko brez nogavic, sploh poleti, čevelj pa ostaja zaprt. Največji problem pri zaprtem salonarju je ta, da je dejansko lažji za nošenje z najlon nogavico; osebno nosim res zelo, zelo tanke 7-denske nogavice, ki so običajno mišljene za poletne dni (v Calzedonii so vedno na voljo, čeprav jih imajo pozimi v skladišču, a so!). Tovrstne nogavice so super tanke in nevidne, kar je res dobro, sploh če imate krilo ali obleko. Minus je, da so malo elastične in znajo bežati dol; drugi minus je, da se hitro raztrgajo, zato pozor na nohte in prstane.

Sandali vedno brez nogavic

Sploh odprti. Je pa sicer kakšna izjema, denimo mrežasta nogavica, ki je lepa tudi z odprtim sandalom: pozor pa na stabilnost noge in hoje, ker res dobro drsi. Sama sem jih imela za kakšno slikanje, v resnici pa v tej opravi prav težko hodiš. Odprt sandal je mišljen za golo stopalo.

Salonarji in debele nogavice

Tudi to je dobra, zimska kombinacija, ki deluje predvsem s črno na črno. V tem primeru je debela nogavica 40 do 60-denska; res dobro greje in ima svojo funkcijo. Če ste za tanjšo nogavico, je super, tudi 15 in 20-denske delujejo odlično.

Pinterest

Pazimo na kožno barvo

Zadeti pravi odtenek je kot imeti na obrazu puder, ki je 100 % pravega odtenka. Vsekakor je ne boste našli s prve, a nič zato. Preverite kvaliteto, debelost, elastičnost nogavice, ker vse niso iste. Barva kože ne sme biti rumena, niti siva, še manj oranžna. Večje znamke imajo tudi veliko kožnih odtenkov, ker je jasno, da je koža septembra še zagorela in temnejša, februarja pa je zgodba povsem drugačna.

Če je zunaj dovolj toplo

V tem primeru ste gotovo lahko tudi brez nogavic, ne glede na to, ali je čevelj odprt ali zaprt.

In še slavne ženske …

Res je, jih ne nosijo. Najlonk ni na televiziji, niti v prvih vrstah na modnih revijah ali na rdečih preprogah. Razlogi: na tv je odsev lahko čuden in povrh vsega optično lahko poveča nogo (izjema so mrežaste nogavice, a se v tem kontekstu prav malo nosijo); na modnih revijah so ženske vedno oblečene, kot da je zunaj 25 stopinj, četudi sredi zime (računajte pa, da jih pripeljejo na lokacijo in po reviji stopijo v avto, tako da jih prav veliko v resnici ne zebe); na rdečih preprogah so glavni akterji sandali, ki ne potrebujejo nogavic.

Lorella Flego
Obožujem biti ženska in tega ne bi zamenjala za nič na svetu. Moda mi je bila položena v zibelko, v njeni družbi pa mi ni nikoli dolgčas. Glitter.si je moj osebni pogled v svet, ki je včasih rožnato obarvan, drugič diši po človeških odnosih in psihologiji, tretjič je lahkoten in prijeten, kot bi se nahajal na krilih kačjega pastirja.