Nekje sem prebrala, da je ena največjih napak, ki jih delamo ženske v starih letih, ta, da zanemarimo nasmeh. Poskrbimo za dobro, negovalno kremo, kvalitetno kozmetiko, tudi na frizerja in potem pozabimo na zobe. Ko nimamo urejenega nasmeha, je gotovo tako, da izgledamo tudi starejše, po drugi strani je lep nasmeh povezan z željo po tem, da zobe tudi pokažemo, torej se več smejimo. Tokrat sem se pogovarjala s Katarino Petrović, strokovnjakinjo na tem področju, ki mi je kot običajno podala res veliko koristnih napotkov na temo “Zdrave dlesni in lepi zobje”. Nisem pozabila na naše najmlajše in na aparat za zobe. Pravzaprav to ni le stvar mladih, saj se zanj mnogokrat odločimo tudi v zrelih letih. 

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Freepik

Te bom kar takoj vprašala: koliko je lep nasmeh povezan z osebnim in poslovnim uspehom?

Sama menim, da je vse navedeno neločljivo povezano. Nič ne pretiravamo, če rečemo, da je lep nasmeh v prvi vrsti tisti, ki je zdrav. Če torej poskrbimo za zdrave zobe in dlesni, smo naredili skoraj vse, kar je v naši moči. Potem pa sta tukaj še estetska in funkcionalna komponenta. Govorimo predvsem o poravnanih zobeh in pravilnem položaju čeljusti ter barvi zob – običajno beljenju.

Dobro ustno zdravje torej pomeni odsotnost bolečine in drugih težav, zaradi česar smo bolj zadovoljni in samozavestni, kar zagotovo prispeva tudi k osebnim in poslovnim uspehom. Pri slednjih je nenazadnje ključnega pomena tudi urejenost v smislu osebne higiene in tukaj nam prav nič ne pomaga, če smo dobro oblečeni in imamo bogate izkušnje. Zadah in slabo ustno zdravje na splošno lahko pomembno vplivata na vse plati profesionalnega življenja.  

Morda še nekoliko bolj slikovit primer: ustni higieni ljudje nismo pripravljeni nameniti več kot povprečno dve minuti časa, kar je, če dobro premislimo, izjemno malo. Sploh v primerjavi s tem, koliko časa smo si pripravljeni vzeti za manikiro ali pedikuro, higieno las in urejanje pričeske ali ličenje. Čeprav zaradi neurejenih nohtov ali umazanih las ne bomo zboleli, slaba ustna higiena pa vpliva na zdravje zob in dlesni, hkrati pa še na sistemsko zdravje.

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Curaprox

Koliko so Slovenci osveščeni v smislu ustne higiene in skrbi za zobe?

Podatki, ki so na voljo, na žalost niso spodbudni. Izsledki zadnje dostopne raziskave NIJZ kažejo, da si zobe primerno (torej 2x dnevno) ščetka 68 % Slovencev. Je pa res, da tudi če čistijo res vestno in dobro, bodo v najboljšem primeru očistili le 70 % površine zob in dlesni. 30 % bo ostalo neočiščenih, ker tvorijo medzobne prostore in do njih ne pride nobena zobna ščetka, ampak le ustrezno izbrane medzobne ščetke.

Danes pa so še vedno aktualni izsledki raziskave izpred nekaj desetletij, ki je ugotovila, da se s parodontalno boleznijo, eno najbolj razširjenih kroničnih bolezni, srečuje več kot 90 % Slovencev. Zaradi odsotnosti bolečine se tega velikokrat sploh ne zavedajo. A posledice so resne. Ob tem, da napredovanje parodontalne bolezni lahko vodi v izgubo zob, imajo vnetni procesi v ustni votlini tudi pomemben vpliv na splošno zdravje – še posebej, če so že prisotne kronične bolezni, kot so srčno-žilna obolenja in diabetes.

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Curaprox

Kakšna je vloga preventive?

Preventiva in ozaveščanje o tveganju sta alfa in omega. Da ne bomo samo črnogledi, ko smo prej omenjali zaskrbljujoče podatke – spodbudno je, da imamo moč dobesedno v svojih rokah. Z vestno skrbjo za ustno zdravje in izvajanjem popolne ustne higiene, kar pomeni čiščenje vseh površin zob in dlesni ter rednimi obiski zobozdravnika, lahko poskrbimo, da svoje zobe v zdravem stanju obdržimo celo življenje. Seveda pa ni vseeno, kakšne pripomočke uporabljamo. Želimo si, da smo pri skrbi zase kar se da učinkoviti in si ne škodujemo, zato se priporočajo goste, mehke in nežne zobne ščetke, medzobne ščetke, ki imajo stabilno žično jedro in prav tako goste, dolge, mehke ščetine, da dobro in brez poškodb očistijo medzobni prostor, ter zobne paste, ki ne vsebujejo škodljivih učinkovin, ampak spodbujajo naravno zaščitno moč sline.

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Freepik

Kaj pa današnji otroci, skoraj vsi nosijo aparat za zobe. Koliko je v tem primeru pomembna higiena?

Med pomembnimi dejavniki, ki jih upošteva ortodont pri predlogu za način ortodontskega zdravljenja, je tudi dejstvo, če je otrokovo ustno zdravje dobro (torej zdrava ustna votlina) in če zna dobro skrbeti za svoje zobe. To torej mora biti brezhibno še pred namestitvijo. Ko se zaradi nosilcev in žičk aparata v ustih naenkrat poveča število težje dostopnih površin, je ustni higieni treba nameniti več časa, pa tudi pripomočkov. Da zobje po koncu ortodontske terapije ne bodo samo poravnani, ampak tudi zdravi, je potrebno precej truda, ki pa je na koncu poplačan z lepim in zdravim nasmehom.

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Curaprox

Katera je največja napaka, ki jo naredimo na področju ustne nege?

Pri vsakodnevni skrbi za ustno zdravje smo na žalost polovičarski in prehitri. Misliti moramo na vse površine zob (tudi medzobne prostore) – to pomeni uporabiti več pripomočkov kot le zobno ščetko. Čistiti moramo sistematično in opustiti kakršnekoli časovne komponente, ki nas ločijo od popolne ustne nege. Velikokrat nas »zašije« tudi rutina, zato je ta vsakodnevni ritual dobro vsake toliko prevetriti. Kupiti sadno in sočno zobno pasto, izbrati pisano zobno ščetko, čistiti zobe občasno tudi brez zobne paste, vzeti tableto za dvobarvno razkrivanje zobnih oblog in preveriti, kako dobro pravzaprav ščetkamo, ne pozabiti, da je treba čistiti tudi jezik, spoznati se s kakšnim novim pripomočkom, kot je recimo čopasta ščetka z enim snopom ščetin, ki izvrstno doseže vsa težje dosegljiva mesta v ustni votlini. Morda razmisliti, če je za nas dobra odločitev uporaba sonične zobne ščetke.

Katarina Petrović: ustno zdravje vpliva tudi na profesionalno življenje – Foto: Curaprox

Danes imamo na voljo kar nekaj pripomočkov za lepe zobe, daleč od tega, da gre le za zobno ščetko in nitko, kajne? Kateri so torej nujno potrebni?

Res je. Zagotovo ne moremo brez nežne zobne ščetke in medzobnih ščetk. Pomembno je namreč mehansko odstranjevanje zobnih oblog. Potem je tukaj vedno bolj prepoznavna čopasta zobna ščetka, ki pride prav čisto vsakemu med nami, saj izvrstno rešuje najbolj zapletene izzive, na primer: čiščenje težko dostopnih mest okoli nosilcev in žičk fiksnega ortodontskega aparata; globokih brazd na mlečnih zobkih in izraščajočih šestic; pri vsakodnevni ustni higieni običajno kratko potegnejo tudi težko dostopna mesta, kot so modrostni zobje ali skriti kotički pri nepravilno poravnanih zobeh. Predvsem nosečnice pa vedo, kako neprijeten je refleks bruhanja med ščetkanjem. Potem je tukaj še dodatek zobne paste, ki naj bo pika na i in naj ne vsebuje škodljivih učinkovin.

Komentiraj