Osvežilci zraka so tisti, ki poskrbijo za prijetne in dišeče prostore. Ne glede na to, ali je dišava naravna ali umetna, vedno pomaga ustvariti občutke, ki »dopolnjujejo« druge čute. Običajno so osvežilci zraka keramični ali stekleni difuzorji, v katere je vstavljena dišava z vodo in virom toplote. Obstajajo tudi električne naprave, ki vam omogočajo, da po potrebi programirate frekvenco izpusta mešanice v določenem prostoru. Naravni deodoranti so ustvarjeni iz organskih materialov, ki ne škodujejo zdravju ali okolju. Obstajajo tudi sintetični deodoranti, torej umetne sestave, izdelani v laboratoriju iz nekaterih naravnih ali kemičnih snovi. Čeprav oba pomagata ustvarjati prijetne prostore z aromaterapijo, so naravni osvežilci zraka produkt destilacije surovin, kot so rastlinska olja, eterična olja, izvlečki in esence, medtem ko sintetični osvežilci zraka kombinirajo te snovi s kemikalijami ali topili, da podaljšajo njihovo obstojnost.
Priporočeni osvežilci zraka in kako jih pripraviti doma
Narediti osvežilec zraka doma je lažje, kot si mislite. Je preprost postopek, ki ne vpliva na zdravje tistih, ki ga uporabljajo. Tukaj je nekaj idej.
Eterična olja
Je idealna rešitev za prostore, kot so vhod, dnevna soba ali jedilnica. Eterično olje pripravimo iz 80 ml destilirane vode, 20 ml alkohola in 10 kapljic eteričnih olj po izbiri. Sestavine nato preprosto dajte v stekleničko z razpršilom, jih premešajte z leseno ali kovinsko palčko in pretresite. Razpršite v okoljih, ki to potrebujejo, kadar koli želite.
Sveži citrusi
Naravni citrusi so odlični vonji za prostore, kjer so prisotne tkanine. Preprost recept je sestavljen iz 5 limon, 10 pomaranč, nekaj rožmarina in mete, 200 ml vode in 250 ml alkohola. Lupine citrusov najprej ožamemo skupaj z aromatičnimi listi, nato pa mešanico prelijemo v stekleničko z razpršilom ter dodamo vodo in alkohol. Tako jih lahko razpršite po rjuhah, zavesah, preprogah in celo brisačah.
Rože
Rože, še posebej vrtnice, so kot nalašč za odišavljanje garderobnih omar. Cvetne liste 6 vrtnic lahko zmešate z evkaliptusom, lovorjem, orehom, timijanom, mirto, žajbljem, ingverjem, cimetom in listi vanilije ter sestavine date v majhne zaprte vrečke iz tila. Postavite jih na notranje police garderobnih omar.
Citrusi in sladkor
Za okolja, kot je kuhinja, so citrusi, pomešani s sladkim pridihom, idealen vonj, saj imajo tudi antibakterijski učinek. Za to uporabite pomarančo ali limono, cimetovo palčko, vodo, sladkor in beli kis. Najprej zavremo pol litra vode s cimetom in lupinico citrusov. Dodamo nekaj žlic sladkorja in zmešamo s kisom, nato vse skupaj damo v dozirnik.
Začimbe
Dišava po začimbah je tudi eden najbolj uporabljanih domačih parfumov. Če želite narediti svoj dezodorant, izberite začimbo, ki vam je najbolj všeč: nageljnove žbice, pomarančno lupino, mleti cimet, borove iglice ali rožmarin in jih segrejte na nizkem ognju v ponvi z vodo (to je dovolj, da takoj sprostite odličen vonj v kuhinji). Preden zavre, ponev odstavite s štedilnika in pustite, da se zmes ohladi, nato pa jo dajte v stekleničko z razpršilom. Popršite na primer v kote, kjer je smetnjak.
Dišeče sveče
Doma narejene sveče so kot nalašč za ustvarjanje prijetnega vzdušja v domu in so zelo enostavne za izdelavo. Potrebovali boste naravni vosek, eterična olja in stenj. Najprej stopite vosek v vodni kopeli in dodajte nekaj kapljic svojega najljubšega eteričnega olja. Nato izberite steklen ali keramični model, stenj postavite na sredino in previdno vlijte mešanico voska. Pustite počivati 8 ur in sveča je pripravljena, da odišavi vaš dom.